TRÁMY, LATĚ, PRKNA
TRÁMY, LATĚ, PRKNA

Stavební řezivo vyrábíme a dodáváme převážně ze smrkové kulatiny z vlastních lesů v širokém sortimentu jako jsou stavební prkna, střešní latě, stropní trámy, střešní konstrukce a to jak po jednotlivých kusech, tak i kompletní dodávky stavebního konstrukčního dřeva pro celé dřevostavby, pergoly, garážová stání či krovy rodinných domů.

Řezivo hranoly jsou hraněné polotovary což dle definice znamená, že mají ostrou hranu do pravého úhlu a šířka je méně jak dvojnásobek tloušťky.

Řezivo latě jsou převážně používány na konstrukci dřevěného krovu budovy a jsou tou částí konstrukce střechy která přímo nese střešní krytinu, obvykle keramické tašky nebo eternitové desky. Cena latí je uvedena v ceníku. Latě nabízíme k prodeji ve dvou průřezech 40 x 60 mm tlustší latě a 30 x 50 mm tenčí latě. Pokud je průřez polotovaru menší, jedná se o lištu. U latí na střechu je důležitá trvanlivost a odolnost v případném vlhkém prostředí, proto se doporučuje do náročnějších aplikací nasytit materiál latí impregnačním roztokem a provést tzv. impregnaci.

Dřevěná prkna pro stavebnictví i domácím kutilům poslouží jako materiál vhodný na záklopy (například střech), ploty, dřevěná zábradlí, podlahy a další stavební účely. Proto jsou požadavky na prkna spíše směrem k nízké ceně než k dlouhodobé kvalitě. Prkna se vyrábějí na pile podélným rozřezáním dřevěné kulatiny.

Fošny jsou druhem stavebního řeziva, které se vyrábí strojním řezáním z kmenů poražených stromů pomocí strojních pil resp. katrů. Fošny se vyrábí na pile podélným řezáním dřevěného výřezu kulatiny. Výchozí dřevo musí být dostatečně kvalitní, aby stavební fošny měly dostatečnou nosnost. Hoblované fošny prochází následně technologickým postupem čtyřstranného zhoblování.

  • fošny se používají pro konstrukce trvalých i dočasných staveb
  • využití pro podbíjení stropů a střech
  • fošny jsou ideální pro konstrukci dřevěných zárubní
  • fošny jsou vhodným konstrukčním materiálem i pro dřevostavby pergoly, altány a zahradní domky a chatky
  • stavební fošny se také používají při šalování betonu

.